Akademik Gelişim Seminerleri 6 | Romanlarda İktisat ve Siyaset

29 Ekim 2018

Kurumsal Yönetim Akademisi (KYA) tarafından lisansüstü düzeyindeki öğrencilerin akademik gelişimine katkı sağlamak için düzenlenen Akademik Gelişim Seminerleri’nin 6. serisinde Dr. Mustafa Özel'in sunumuyla Romanlarda İktisat ve Siyaset konusunda gerçekleşti.

Bir roman sevdalısı ve okuru olan Özel, kendine has tarzı ile okuduğu romanları yorumlamaktadır. Özel, kral ile soytarı arasında olan bir konuşmadan 12. yy. ekonomisin dair bir yorum oluştururken, Fatih ve Harbiye romanından sosyolojik bir tespitte bulunuyor, Don Kişot ile o günün siyasetini tanımlarken bugünkü siyaset algısı ile karşılaştırmayı da ihmal etmiyor. Özel'in bu yaklaşımı, romanların, verilen ana mesajların ötesinde yazıldığı çağa dair çok farklı bilgileri de paylaşabileceğini anlatıyor. Etkinlik sonunda dinleyiciler roman okurken farklı bir göz ile romanın derinliklerindeki zamana, mekana ve insana dair gizli mesajları da okuyacaklarını belirtti.

27 Ekim İLKE Dernek Merkezinde 14:00-16:00 arasında gerçekleşen etkinlik İlmi Etütler Merkezi Başkanı Süleyman Güder'in Mustafa Özel'e teşekkür etmesi ve hediye takdimi ile son buldu.