M.İhsan Karaman

M.İhsan Karaman

1962 yılında İstanbul'da doğmuştur. 1986’da İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olmuş, 1991 yılında üroloji uzmanı olmuştur. 1994’de bir yıl kadar Houston-ABD'de Baylor College of Medicine'de misafir ürolog olarak çalışmış, 1996 yılında doçent,  2008’de ise üroloji profesörü ünvanını almıştır.


2001 yılında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Şefi olan Prof.Dr. Karaman, 2013 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeliğine atanmıştır. Yine aynı yıl, “çocuk ürolojisi” alanında yan dal uzmanı olmuştur. Karaman, Mayıs 2019’da İstanbul Üniversitesinde “Tıp Tarihi ve Etik” alanında doktora programını tamamlayıp PhD ünvanı almıştır.

Prof. Dr. Karaman, Aralık 2014-2018 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmüştür.


Yayınlanmış dört kitaba ilaveten, 40’dan fazla kitap bölümü yazarlığı, 300'den fazla ulusal ve uluslararası alanda yayımlanmış/sunulmuş akademik çalışması ve almış olduğu 1000’in üzerinde uluslararası atıf bulunan Karaman, Türk Çocuk Ürolojisi Derneği'nin kurucularındandır.  


Halen, Uluslararası Yeşilay Federasyonu’nun ve Dünya İslami Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA) ‘nın Genel Başkanı olan Karaman, mesleki faaliyetleri yanında, küresel bir sosyal sorumluluk projesi olarak, "Yeryüzü Doktorları Türkiye" adlı uluslararası bir tıbbi ve insani yardım teşkilatının kurucularından olup 10 yıl süreyle genel başkanlığını yürütmüştür. 2012-2015 yılları arasında Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığı yapan Prof. Dr. Karaman, İngilizce ve Arapça bilmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır.