Profesyonel Gelişim Eğitimleri 7 "Bursiyer Mülakatı"

15 Eylül 2018

STK'larda gönüllü ya da profesyonel olarak görev alanların yetkinliklerinin gelişmesi için organize edilen Profesyonel Gelişim Eğitimlerinin 7. si "STK'lar İçin Bursiyer Mülakatı" başlığında gerçekleşti. Burs uygulamasına sahip STK'ların bursiyer mülakatlarına katkıda bulunarak burs süreçlerinin iyileşmeye vesile olmak için düzenlenen eğitim, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. M. Lütfi Arslan tarafından İLKE Derneğinde verildi.

Burs uygulaması olan STK'lar, bugünlerde burs duyurularını tek tek yapmaya başladı. Üniversite öğrenci sayısının her geçen gün artması ve ilerleyen kitle iletişim araçları sayesinde duyurulardan daha fazla öğrencinin haberdar olması sebebiyle burslara, burs verilecek kişi sayısının çok üzerinde başvuru olmaktadır. Bu durum başvuranlar arasından mülakat yaparak bursiyeri seçmeyi zorunlu hale getirdi. Kurumlarda ortalama iki hafta süren ve bazen binlerce görüşme ile sonuçlanan burs mülakatı sürecinde mülakat konusunda uzman ve yetkin kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Ek olarak

Eğitimde mülakat unsurları, mülakat çeşitleri, burs mülakatları, mülakat öncesi hazırlıklara; mülakatı yürütme, sonlandırma ve değerlendirme süreçleri ve mülakat sonrasında yapılması gerekenlere değinildi. Lütfi hocanın anlatımından sonra soru cevap kısmına geçildi akabinde Lütfi hocaya Kurumsal Yönetim Akademisi adına plaket takdimi ve katılımcılar ile aile fotoğrafının çekilmesi ile son buldu.

Not: Eğitimde kullanılan yazılı görsele ve daha iyi bir burs mülakat süreci için hazırlanan "Burs Mülakatı Rehberi" habere eklenmiştir, okuyabilirsiniz.